Obnovitelné zdroje

Větrných elektráren v Česku přibývá pomalu

Instalovaný výkon tuzemských větrných elektráren je momentálně dvacetinásobně vyšší než v roce 2004. Zatímco před sedmnácti lety měly větrníky celkový výkon 17 megawattů, dnes je to 340 megawattů. I tak patří Česko v rozvoji větrné elektřiny na chvost evropských států. Mimo jiné proto, že loni se v zemi nevztyčil ani jeden větrník. A je možné, že letos tomu nebude jinak. Je sice rozpracováno několik projektů, zatím ovšem není jisté, zda se je podaří ještě v tomto roce dotáhnout do konce.

A tak zatímco v Evropě v roce 2020 elektřina z větru dosáhla na rekordní podíl 15 % z celkově vyrobené elektrické energie, v České republice tento podíl nepřekročil ani jedno procento. Největší podíl větrné elektřiny má Dánsko (48 %), následované Irskem (33 %) a Portugalskem (27 %). Ale například i vnitrozemské Rakousko pokrývá větrnými elektrárnami 13 % své spotřeby.

Tuzemské větrné elektrárny by přitom mohly v roce 2040 reálně pokrýt zhruba třetinu dnešní spotřeby elektřiny v ČR. Ukázala to loňská studie Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd [1]. „Podmínky pro větrné elektrárny máme velmi podobné jako jsou v jižní polovině Německa. Přesto nevyužíváme větrné elektrárny ani z desetiny jako tam,” řekl pracovník ústavu David Hanslian, který studii zpracoval.

Podle předsedy České společnosti pro větrnou energii Michala Janečka je největší překážkou nedostatečná podpora ze strany státu. „Obnovitelné zdroje jsou stále považovány za jakýsi doplněk, hobby, jehož rozvoj po nás chce Brusel. To je zásadní nepochopení, vítr a slunce dnes vyrábějí nejlevnější elektřinu ze všech nově budovaných zdrojů,“ dodal Janeček. Ministerstvo průmyslu slibuje větší podporu. „Počítáme se ztrojnásobením současné instalované kapacity v rámci větrné energetiky,“ vyjádřil se nedávno v Českém rozhlasu náměstek ministra René Neděla.

Například německý Spolkový sněm na konci loňského roku schválil novelu zákona o obnovitelných zdrojích, který by měl napomoci k tomu, aby země do roku 2030 pokrývala nejméně 65 % své potřeby elektřiny právě z čistých zdrojů – a významnou roli má mít rovněž energie z větru.

„Uprostřed globálního úsilí o přechod k čistějším zdrojům elektřiny mnoho evropských zemí považuje větrné farmy za stále důležitější část celkového energetického mixu,“ uvedl ředitel konzultační společnosti Enappsys Jean-Paul Harreman. „Tento trend byl v údajích za rok 2020 velmi patrný a pravděpodobně se v příštích několika letech stane výraznějším.“

Novinky v oboru