Inovace v energetice

Na výdajích za energii ušetříte správným výběrem domácích spotřebičů

Největší položkou ve vyúčtování spotřeby elektrické energie jsou náklady na vytápění. Zateplením, vhodným větráním a přiměřeným topením je možné je snížit. Ušetřit se ale dá i dobrou volbou domácích spotřebičů. Větší úsporu dokážou nabídnout také systémy pro chytré řízení domácnosti, které navíc usnadňují život.

Až 80 % výdajů průměrné české domácnosti za energie padne na vytápění. Průměrná domácnost za teplo zaplatí 16 až 18 tisíc korun ročně. Je však možné tuto částku výrazně snížit kombinací zateplení obvodových zdí, izolací podlah a stropů a výměnou či úpravou oken. Důležitý je i způsob větrání. Protože každý člověk dýcháním vyloučí až 3 litry vody denně, je třeba větrat i v zimě. Takové větrání by vše podle odborníků mělo být krátké (zhruba 5 minut) a intenzivní – všechna okna by měla být otevřená dokořán. Tím se zajistí co největší výměna vzduchu s minimálními tepelnými ztrátami.

Pozornost by se měla věnovat i správnému výběru domácích spotřebičů a jejich vhodnému používání. V tomto je ideálním pomocníkem energetický štítek, který na škále od A do G hodnotí, jak energeticky náročný na provoz daný výrobek je [1]. Nejúspornější produkty jsou označeny zeleným pruhem a písmenem A, přičemž rozdíl dvou tříd může podle velikosti spotřebiče znamenat roční úsporu v desítkách až stovkách korun.

Největší pozornost by se měla věnovat výběru chladničky, která se na spotřebě energie domácnosti podílí téměř 5 %. Následuje sporák se 4,2 %, pračka se 2,5 % a osvětlení s 2,1 %. Zapomenout se nesmí ani na mikrovlnou troubu, která spolkne 1,5 % energie, a vysavač, rychlovarnou konvici a televizi – každý z těchto spotřebičů se na celkové spotřebě energie podílí 1 %.

Důležitý je i správný výběr spotřebiče pro danou činnost. Například pro ohřev vody je nejvhodnější indukční deska, která vodu přivede k varu za 2,5 minuty a cenu 40 haléřů. Rychlovarné konvici to trvá 3,5 minuty a stojí to o 5 haléřů více. Na litinové ploténce bychom vodu vařili až 12 minut a stálo by nás to 1,35 koruny [2].

Chytrá domácnost šetří tisíce ročně

Dalším nástrojem, který dokáže snížit náklady na energie jsou systémy chytré domácnosti. Ty jsou dnes široce dostupné a díky klesajícím cenám si je může pořídit opravdu každý. Jednoduché systémy na řízení osvětlení nebo zásuvek se dnes dají pořídit za několik tisíc korun, složitější verze umožňující komplexní řízení domácnosti včetně topení a ohřevu vody pak stojí od deseti tisíc výše.

Investice do chytré domácnosti se ale rychle vrátí zpátky. Chytrá domácnost dokáže velmi účinně sledovat teplotu v bytě nebo domě a vyhodnotí tak, jak efektivně vytápět. Jen za topení je tak možné ušetřit čtvrtinu výdajů za energii. Chytrá domácnost umí i měnit intenzitu světla nebo zhasnout osvětlení, které zrovna není potřeba. Při správně zvoleném řešení se dají ušetřit tisíce korun ročně, protože až 25 % poplatků za elektřinu padne na zbytečně zapnutá světla.

Novinky v oboru