Jaderná energetika

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín nabízí virtuální prohlídky

Venku je plískanice, řádí tam covidová nákaza a vy jste zavřeni doma. Nudíte se a chybí vám kamarádi. Ideální čas na prozkoumání elektráren, které v České republice provozuje skupina ČEZ. Sami či s průvodcem můžete zjistit, jak fungují a jaký je rozdíl mezi výrobou elektřiny z uhlí, jádra a obnovitelných zdrojů. A to vše zdarma, z pohodlí vašeho domova.

Na virtuální prohlídku [1] se zkušeným průvodcem se můžete vydat do obou jaderných elektráren v Dukovanech a v Temelíně. Přes počítač můžete také zjistit, jak funguje provoz v uhelné elektrárně Ledvice. Online prostředí vám dokonce umožní odhalit tajemství výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů – vody, větru a slunce.

Během celé prohlídky, která trvá od 45 minut do hodiny, se vám bude věnovat zkušená průvodkyně a v jejím průběhu budete mít kdykoli možnost i klást dotazy. Na konci virtuálního výletu můžete s ostatními účastníky poměřit své síly ve vědomostní soutěži. Ten nejlepší získá zajímavou odměnu. Pro skupiny a zájmové spolky nabízí ČEZ domluvu individuálního termínu.

Na prohlídku i bez průvodkyně

Jak na to? Vyberte si elektrárnu, která vás zajímá a zaregistrujte se na volný termín. Poté vám do emailu přijde potvrzení s dalšími pokyny. V den prohlídky vám pak ČEZ pošle email s přihlašovacím odkazem na Microsoft Teams a prohlídka může začít. To vše nabízí energetický gigant zdarma.

Pokud se nechcete vázat na vypsané termíny a zajímají vás třeba i paroplynové elektrárny, máte možnost se do online světa výroby elektřiny vydat sami a kdykoli. ČEZ nabízí celkem 18 interaktivních prohlídek [2], které vám ukážou, jak to v které části elektrárny vypadá. Vysvětlující popisky zase dodají patřičné informace o tom, na co se právě díváte.

Můžete se podívat, jak to vypadá uvnitř chladicí věže v Temelíně a zároveň si i poslechnout, jaké zvuky věž vydává. Navštívit můžete i strojovnu (se zvukem), reaktorový sál nebo sklad čerstvého jaderného paliva. Všude se můžete zdržet, jak dlouho chcete, dostanete detailní informace o tom, co vidíte, a vydat na takovou prohlídku se můžete opravdu kdykoli.

Novinky v oboru