Jaderná energetika

Malé jaderné reaktory se vyvíjejí i v Česku

Dnešní jaderné elektrárny patří mezi nejsložitější stavby vůbec. Všechny potřebné komponenty je totiž potřeba vyrobit na míru konkrétní elektrárně a celý reaktor se montuje na místě stavby. To je náročné na čas, peníze i lidskou práci. Řešením by do budoucna mohly být malé modulární reaktory – jednotky o nižším výkonu, které se ale dají vyrábět sériově, sestavit do jednoho celku a na místo určení tak dopravit už hotová.

Vývoj modulárních reaktorů probíhá po celém světě, stranou nezůstává ani Česko. Skupina ČEZ v roce 2020 uzavřela tři partnerství, týkající se malých modulárních reaktorů – s americkými společnostmi GE Hitachi Nuclear Energy a NuScale a rovněž s britskou firmou Rolls Royce. Právě britský Rolls Royce má v oblasti modulárních reaktorů ambiciózní plány.

Už v roce 2029 chce do sériové výroby uvést první malý reaktor s elektrickým výkonem 400-450 MWe. Reaktor by měl být zabudován ve válci o délce 11,3 metrů a průměru 4,5 m. Rolls Royce plánuje, že partnerské firmy se budou podílet na dodávkách až 80 % technologie. „Malé modulární reaktory mohou být do budoucna významnou alternativou, kterou nemůžeme opomíjet,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš [1].

ČEZ se SMR intenzivně věnuje už roky, a to prostřednictvím své dceřiné firmy ÚJV Řež. V Řeži jsou již nyní v provozu dva malé reaktory, ty ale nejsou modulární. ÚJV před rokem úspěšně patentoval vlastní malý modulární reaktor Energy Well. Aktuálně probíhá vývoj nejaderné části reaktoru. Celá experimentální jednotka by měla být plně funkční za deset let.

 

Zdroje a odkazy

[1] LinkedIn Daniela Beneše

Novinky v oboru