Plyn a teplo

Zdroje úniku tepla pomůže odhalit termovize

Okna, dveře a vnější zdi – to jsou místa, kudy z bytů a domů uniká nejvíce tepla. Tepelné ztráty však mohou vznikat i na jiných místech. Ta pomůže identifikovat termovizní měření, které odhalí, kde je potřeba opravit nebo zvýšit tepelnou izolaci.

Nejčastějším a zároveň největším původcem tepelných ztrát jsou okna. Podle odhadů jimi uniká až 40 % tepla. Doporučuje se tedy investice do kvalitních oken s dvojsklem nebo ještě lépe s trojsklem a pokovením. Pomůže i venkovní stínící technika, jakou jsou například předokenní rolety.

Hned na druhém místě s úniky dosahujícími až 35 % jsou vnější zdi. Zde se rozhodně vyplatí zateplení pláště budovy. Například dvaceticentimetrová vrstva polystyrenu na obvodových zdech dokáže snížit prostupnost tepla až o 85 %. Je třeba si dát pozor i na takzvané tepelné mosty, tedy nechtěné přímé spojení mezi interiérem a vnějším okolím.

Zapomenout by se nemělo ani na střechu a sklep. Těmi může unikat až 15, respektive 13 %, tepla. Nejlépe se izolují střechy ploché nebo s nízkým sklonem, a to pod i nad střešní krokví nebo na parozábraně. Izolovat se dá i podlaha nevytápěné půdy nebo strop místnosti, což je praktické hlavně u vícepatrových domů, protože izolace prostory i odhluční. Únikům tepla přes sklep se nejlépe zabrání izolací podlahy. Pomůže i koberec s izolační podložkou.

Zimní měsíce jsou ideální

Kolik přesně tepla a kudy uniká se nejlépe zjistí pomocí termovizního měření, na které jsou ideální zimní měsíce. Infračervené snímkování budovy se doporučuje provádět, pokud rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou činí alespoň 15 °C. Navíc je dobré ho udělat brzy ráno, aby výsledky nezkreslilo teplo slunečního svitu.

Termovize odhalí místa, kterými z bytu či domu teplo uniká. Bývají to nejčastěji oblasti s nedostatečnou nebo poškozenou izolací, špatně osazená nebo netěsnící okna či porušená konstrukce budovy. Termovize dokáže upozornit i na místa se zvýšenou vlhkostí a pomůže tak předcházet vzniku plísní.

Infračervené snímkování se dá použít i uvnitř objektu, kde může odhalit například nedostatečnou tepelnou izolaci ležatých rozvodů teplé vody. Kvůli ní se mohou náklady na ohřev vody a vytápění zvýšit až o 5 %. A v neposlední řadě termovize dokáže zkontrolovat, zda se v místnosti správně a dostatečně větrá.

Novinky v oboru