Plyn a teplo

Správné zateplení šetří peněženku i přírodu

Téměř jedna třetinu domů v České republice byla postavena v době, kdy byly nároky na zateplení prakticky nulové. Jejich majitelé tak každý rok platí za teplo o tisíce až desetitisíce korun více, než by museli.

Do roku 1980, kdy se postupně začalo zpřísňovat hodnocení úniku tepla, se v České republice postavilo přibližně 60 % všech rodinných domů. V první polovině minulého století se za vyhovující považovala vnější stěna z pálených cihel o tloušťce 45 cm. Kdybychom dnes chtěli vyhovět současným nárokům na přípustné uniky tepla, musela by obvodová stěna z pálených cihel být přes 3 metry široká. Tak velký posun v oblasti požadavků na prostupnost tepla proběhl.

Největší finanční úsporu přináší právě zateplení vnějších stěn domů. Zateplení vnějších stěn budov nejen zkracuje délku topné sezóny, ale i snižuje úniky tepla v otopném období. Přináší tak majitelům úspory ve spotřebě tepla v desítkách procent.

Zapomenout by se však nemělo ani na výměnu oken, zateplení střechy nebo zateplení stropu pod půdou a nad sklepem. To vše povede nejen ke snížení úniku tepla a tím i ke snížení jeho spotřeby, ale také ke snížení znečištění ovzduší zplodinami vzniklými při vytápění.

Při zateplování je ideální pověřit pracemi specializovanou firmu, která již zná veškerá úskalí tohoto technologického postupu, dokáže doporučit nejvhodnější řešení a umí veškeré práce bezpečně, kvalitně a hlavě se zárukou odvést. Zateplování, včetně zateplení střechy, stropu nebo sklepa, lze samozřejmě provádět i svépomocí, ale vyžaduje větší míru šikovnosti.

Novinky v oboru